Amfiteatar u Draču je najveći rimski amfiteatar na Balkanu. Zračna luka u Beogradu nosi ime Nikole Tesle. U Zasavici se proizvodi najskuplji sir na svijetu. Zemaljski muzej u Sarajevu čuva “Hagadu”, sveti dokument sefardskih Židova, koji je UNESCO uvrstio u svjetsku baštinu. Prizren je domaćin Doku Festa, međunarodnog festivala dokumentarnog filma o ljudskim pravima…
U prethodnim redovima napisano je samo zrnce informacija koje se nude svim mladima Zapadnog Balkana, kako bi kroz novoosmišljenu igricu „Balkanika“ saznali, naučili, prikupili znanja, a potom i ugradili stečeno znanja i obrazovanja u promicanje i izgradnju mira i međukulturnog dijaloga.
„Balkaniku“ su juče, u organizaciji novosadskog Edit centra, zasvirali mladi Novosađani u okviru društvenog ponedeljka u prostoru Omladinskog kluba Opens. Ovih dana istu igru, “Balkaniku”, igraju i mladi u Prištini, Čapljini i Kumanovu.
Igra je slična “Čovječe ne ljuti se”, vrlo je jednostavna, primjenjiva na svim meridijanima, a moćna i sadržajna. Igra se na engleskom jeziku. Cilj je da igrač za jednim stolom, a ima ih šest, skupi što više znanja. Pobjednik je igrač koji prikupi što više znanja i 6 vrijednosti mira: poštovanje, sloboda, empatija, pomirenje, mir i tolerancija.
Uzbudljivo putovanje slikovitom regijom WB6, gdje svaki pokret sudionika igre gradi mostove razumijevanja i prijateljstva, osim učenja o gradovima Regije, nudi još tri vrste korisnih “lekcija”, čiji sadržaj promiče mir , suradnja i pomirenje.
Na brojna pitanja na koja igrači nailaze bacajući kockice i “galopirajući” prema golu, nudi se nekoliko odgovora od kojih je samo jedan točan. Jedno takvo pitanje je:
– Koji je cilj rješavanja sukoba tijekom procesa mirenja?
a) poticati na nasilje
b) promicanje razumijevanja i pomirenja
c) eskalacija sukoba
d) poticanje dominacije jedne stranke
U igrici “Balkanika” postoje i pitanja na koja se odgovara isključivo iz ugla igrača, a odnose se na doživljene situacije i iskustva te njihove opise. Igrica je nastala uz financijsku potporu Regionalnog ureda za suradnju mladih – RYCO/”RYCOnnecting YOUth”, a zadnji set znanja odnosi se na informacije i znanja o Regionalnom uredu za suradnju mladih – RYCO, i njegovim programima. Balkanika – igrica izgradnje mira je deo projekta “Edukativna igra izgradnje mira” koji realizuju partneri na projektu: EDIT centar, Novi Sad Koordinator projekta i partneri – Romski omladinski centar (Kumanovo); Udruga mladih „Caplja“ (Čapljina) i CLARD (Priština).
Glavni cilj projekta “Peace Building Educational Game” je promicanje obrazovanja za izgradnju mira i interkulturalnog dijaloga kroz učenje temeljeno na igricama među mladima u Sjevernoj Makedoniji, Kosovu*, Bosni i Hercegovini i Srbiji.
Na edukaciji su sudjelovali mladi iz Novog Sada, Prištine, Čapljine i Kumanova koji su prošli obuku igranja igrice „Balkanika“, a sami su kreirali konačna pravila igre. Danas je igraju, proučavaju i šire znanje.
“Danas je uspjeh kada se mladi okupe, sjednu za isti stol, igraju se, uče, a nemaju mobitel u rukama. Razgovaramo tijekom igre, a teme su nam potpuno drugačije od onih koje su u fokusu masovnih medija i službenih narativa kojima smo svakodnevno bombardirani. Naučimo nešto više jedni o drugima, u razmišljanju i znanju je ključ pomirenja među ljudima”, smatra jedan od igrača “Balkanike”, inženjer šumarstva Srđan Vukašinović.
Studentica arhitekture Anđela Jovičić kaže da “voli “Balkaniku”, jer u ovoj igrici uči mnogo toga čega, nažalost, nema u školskim udžbenicima, a važno je za miran i skladan svakodnevni život, ali i razvoj kolektiva. svijest o tzv. razlikama, koje su zapravo sličnosti. A znanje liječi predrasude i netrpeljivost.”
Na pitanje zašto “Balkanika” i zašto baš u ovom trenutku, Lea Ćatić iz novosadskog Edit centra kaže:
“Nažalost, svjedoci smo sve prisutnijeg napetog političkog miljea u gradovima Regije, rastuće nacionalne netrpeljivosti čak i među mladima, koji nisu ni svjesni događaja iz prošlosti jer nisu ni rođeni u vrijeme tih sukoba. I upravo tu zlo vuče korijenje. Budući da u gradovima iz kojih ovi mladi dolaze nema svakodnevnog prostora za učenje rješavanja sukoba i izgradnje mira i tolerancije, predložili smo im da uče i uče kroz društvenu igru - znanje otvara prostor za dijalog i nemržnju. . Cilj je, naime, pružiti mladima prijemčivi alat kojim će oni, uzimajući stvar u svoje ruke, mijenjati narativ koji se, nažalost, nudi kroz prizmu politike, gospodarstva, medija, kulture.. .Mladi su ti koji imaju moć rušenja barijera i uklanjanja stigme! Sve je više igrača! Daje nadu!”
Branislava Opranović
Izvor: https://autonomija.info/balkanika-gradi-mir-i-leci-netrpeljivost/